Aktualności Aktualności

LKP Lasy Warszawskie na Dniach Ochrony Środowiska

W miniony weekend w Łazienkach królewskich w Warszawie odbyły się Dni Ochrony Środowiska. Nowe wydarzenie edukacyjne na mapie kulturalnej stolicy.

            Wstępem do Dni Ochrony Środowiska była konferencja naukowa „Lasy dla Niepodległej”, którą zorganizowano pierwszego dnia.  W sobotę z uczestnikami konferencji spotkał się prezydent Andrzej Duda. – Leśnicy, ich poświęcenie i praca dla Polski, zawsze były splecione z historią kraju. Już 11 listopada 1918 roku leśnicy wspólnie z żołnierzami odbili gmach ministerstwa. Ojczyzna zawsze mogła liczyć, że staniecie na straży bezpieczeństwa i granic kraju. Zawsze byliście prężnie działającym środowiskiem, nieszczędzącym swojej krwi Ojczyźnie. Teraz pielęgnujecie skarb, który ma ogromne znaczenie dla gospodarki kraju i przyszłych pokoleń – powiedział prezydent Andrzej Duda do zgromadzonych w Belwederze.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Andrzeja Dudy. Inicjatorem Dni Ochrony Środowiska było Ministerstwo Środowiska, a organizatorem Lasy Państwowe.

Podczas konferencji odczytano także listy od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Podczas spotkania nie tylko przywoływano ponad 90-letnią historię Lasów Państwowych, ale także omawiano znaczenie lasów dla społeczeństwa oraz gospodarki kraju.

Henryk Kowalczyk, minister środowiska, podczas otwarcia konferencji podkreślił, że historia Lasów wpisuje się w bolesne losy Rzeczpospolitej. – Lasy zajmują niemal 1/3 powierzchni kraju, a nie byłoby ich gdyby nie ofiarna praca leśników i wzorcowo prowadzona gospodarka leśna – powiedział minister Kowalczyk.

Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych w swoim wystąpieniu podkreślił, że Lasy Państwowe łączą tradycję z nowoczesnością.

            Po konferencji w Amfiteatrze Łazienek Królewskich odbył się koncert muzyki inspirowanej lasem. Dla naszych gości zgrała Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi, która swą muzyką porwała licznie zgromadzoną w Amfiteatrze publiczność. Jako drudzy na scenie pojawili się leśnicy z zespołu Leśna Brać, którzy wspólnie z kolegami z The Woods zaprezentowali niecodzienne połączenie muzyki myśliwskiej i rockowego brzmienia.

            Tuż obok Amfiteatru znalazło się stanowisko przygotowane przez Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Warszawskie”, na którym goście Łazienek mieli okazję porozmawiać z leśnikami i spróbować przetworów z owoców leśnych.

            Najwięcej atrakcji czekało na gości Łazienek w niedzielę. Piknik rodzinny przygotowany z okazji Dni Ochrony Środowiska cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem.           

            Wśród niemal 30 stanowisk edukacyjnych znalazły się również te przygotowane przez leśników z LKP „Lasy Warszawskie”. Nasi goście mogli m.in. porozmawiać z sokolnikiem, obserwować pokazy ptaków drapieżnych, czy psów ras myśliwskich. Najmłodsi wspólnie z rodzicami i leśnikami budowali drewniany domek i sprawdzali twardość drewna wbijając w nie gwoździe. Odważni mogli stanąć oko w oko z gigantycznym kleszczem i pszczołą. A zmęczeni mogli zregenerować swe siły próbując przetworów z owoców i ziół leśnych.

            Specjalnie dla gości Dni Ochrony Środowiska do Łazienek Królewskich przyjechali leśnicy z kilkunastu nadleśnictw z całej Polski. Chętnie opowiadali oni o swojej pracy i odpowiadali na pytania gości.

            Odwiedzający piknik cieszyli się ze spotkania z leśnikami, wielokrotnie byli również zadziwienie bogactwem i różnorodnością przygotowanych przez nich działań edukacyjnych.