Aktualności Aktualności

Kolejny Jarmark św. Stanisława z leśnikami

W ostatni piątek i sobotę odbył się XI Jarmark Św. Stanisława w Siedlcach. Mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości, jak zwykle dopisali. Na placu gen. Władysława Sikorskiego nie zabrakło także reprezentacji Lasów Państwowych.

Goście leśnego zakątka uczestnicząc w rozmaitych aktywnościach mogli zdobyć wiele ciekawych i przydatnych informacji. Leśnicy opowiadali m.in. o tym, jak bezpiecznie korzystać z lasów, co zrobić gdy zauważymy pożar lasu, na przykładach pokazywali różnorodne zastosowania drewna.

Najmłodsi z zafascynowaniem pokonywali leśną ścieżkę zmysłów, poznając różnorodne elementy pojawiające się na dnie lasu. Wszyscy, niezależnie od wieku, mogli zmierzyć się z podstawowymi czynnościami związanymi z obróbką drewna – piłowaniem czy wbijaniem gwoździ. Leśnicy przygotowali również gry i atrakcje wykorzystujące narzędzia i zabawki drewniane.

Nie zabrakło także leśnych smakołyków – miodu i przetworów z owoców leśnych.

Dzieci chętnie sprawdzały swą leśną wiedzę odpowiadając na pytania wylosowane w kole fortuny. Zaś miłośnicy entomologii podziwiali naturalnej wielkości, spreparowane owady.

Dużą atrakcją cieszyły się również tablice z odgłosami ptaków i ssaków występujących środowisku leśnym. Dzieci mogły też samodzielni odcisnąć w piasku tropy wybranych zwierząt, poznając w ten sposób ślady jakie zostawiają po sobie mieszkańcy lasów.

Na specjalnie przygotowanym stanowisku leśnicy uczyli także jak rozpoznawać wybrane gatunki roślin i grzybów leśnych.

Stanowiska edukacyjne przygotowane wspólnie przez Nadleśnictwa: Siedlce, Łuków, Łochów i Sokołów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości Jarmarku, którzy cieszyli się z możliwości spotkania i rozmowy z leśnikami.