Aktualności Aktualności

„Mała retencja, wielka sprawa!”

O znaczeniu tego hasła przekonali się wszyscy, którzy w sobotę 12 maja odwiedzili Piknik edukacyjny zorganizowany w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, w ramach tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Uczestnicy pikniku, w czasie specjalnie przygotowanej prelekcji zdobywali wiedzę na temat projektów unijnych realizowanych przez Lasy Państwowe, a chętni wybrali się na wycieczkę do Leśnictwa Czarci Dół, by na żywo zobaczyć działania prowadzone przez leśników w ramach projektów małej retencji.

Na terenie Centrum Edukacji Leśnej nie zabrakło również licznych atrakcji przygotowanych przez leśników, pracowników Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych oraz edukatorów z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Goście mieli okazję skosztować „leśnych smaków”, zobaczyć pokaz ptaków drapieżnych, porozmawiać z bartnikiem, zagrać w drewniane gry plenerowe oraz zintegrować się przy wspólnym ognisku i poczęstunku.

Najmłodsi chętnie uczestniczyli w grze terenowej „Łosie”, zdobywając pamiątkowe medale poszukiwacza, starsi w tym czasie sprawdzali swoją wiedzę w quizie przyrodniczym z nagrodami.

Piknik „Mała retencja, wielka sprawa” był idealną okazją do poznania bardzo ważnego, choć mniej znanego aspektu pracy leśników oraz zdobywania wiedzy o tym, jak ważna jest ochrona zasobów wodnych w lasach.