Aktualności Aktualności

„Linia Powstańców 1863”

18 maja na terenie Nadleśnictwa Wyszków w leśnictwie Ochudno mieszkańcy powiatu wyszkowskiego i goście oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego 1863/4.

Linia Powstańców - Przy drodze z Leszczydołu-Nowin do Ochudna, na wysokości mogiły z okresu I wojny światowej, biegnie w las zwany kiedyś Wielkim Borem, wąska, zarośnięta i zapomniana droga. Mało kto z przejeżdżających tędy zwraca na nią uwagę, mało kto wie, że jest to bardzo ważne dla historii Puszczy Białej miejsce. Okoliczni mieszkańcy wiedzą z przekazów swoich przodków, że to tzw. Linia Powstańcza powstała w czasie naszego zrywu narodowego - Powstania Styczniowego.

18 maja pamięć o tym miejscu została przywrócona. Dzięki staraniom wielu organizacji, w tym Fundacji Koherencja, Komitetu Organizacyjnego Ścieżki Historycznej "Linia Powstańców", Nadleśnictwa Wyszków i wielu innych organizacji oraz prywatnych darczyńców, upamiętniono to ważne dla Polaków miejsce. W punkcie centralnym ścieżki umieszczone zostały cztery tablice poświęcone Powstaniu Styczniowemu w Puszczy Białej oraz pamiątkowy krzyż, pod którym zakopana została kapsuła czasu zawierająca akt erekcyjny. Znajduje się tu również drewniana wiata oraz miejsce postojowe dla pojazdów i rowerów.

Na sobotnie uroczystości upamiętniające Powstanie Styczniowe przybyło wielu znamienitych gości m.in. przedstawiciele Sejmu RP, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, władze samorządowe powiatu i gmin Wyszków oraz Rząśnik, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, przedstawiciele Nadleśnictw Wyszków i Drewnica, organizacje kombatanckie, organizacje pozarządowe i mieszkańcy gmin Wyszków i Rząśnik. Krótki rys historyczny "Powstanie Styczniowe w Puszczy Białej" przedstawił dr Mieczysław Żochowski. Zebrani złożyli kwiaty pod Krzyżem Powstańczym. Ważnym elementem uroczystości było poświęcenie powstańcom drewnianej kapliczki zbudowanej z inicjatywy Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego.